Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows Server Update Services (wsus)
12.12.2017, 14:47
Yorum: #1
Windows Server Update Services (wsus)
Wsus Microsoft tarafından hazırda kullanılan ürünlerin güncelleştirmelerini , ağ ortamındaki client bilgisayarlara dağıtmamızı sağlamaktadır.Aynı zamanda wsus bu güncelleştirmeleri takip edebilmemizi sağlar.

WSUS(Windows Server Update Services) kurulumu,

Server Manager  yönetiminde Dashboard kısmından “Add roles and features” ı seçiyoruz.

“Next”diyoruz.

[Resim: wsus1.jpg]

Wsus Microsoft tarafından hazırda kullanılan ürünlerin güncelleştirmelerini , ağ ortamındaki client bilgisayarlara dağıtmamızı sağlamaktadır.Aynı zamanda wsus bu güncelleştirmeleri takip edebilmemizi sağlar.

WSUS(Windows Server Update Services) kurulumu,

Server Manager  yönetiminde Dashboard kısmından “Add roles and features” ı seçiyoruz.

“Next”diyoruz.

Role-based or Features-based Installation kurulumu bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür.“Next” diyorum.

[Resim: wsus2.jpg]

xxx.zekisukut.com sunucuma WSUS(Windows Server Update Services) roles’u kuracağımdan dolayı“Next” diyorum

[Resim: wsus3.jpg]

Roles bölümünde iste WSUS(Windows Server Update Services) roles’u işaretliyorum.“Next” diyorum.

[Resim: wsus4.jpg]

Select features ekraninda sunucumuz üzerine kurubileceğimiz Features‘leri görüyoruz.“Next” diyoruz.

[Resim: wsus5.jpg]

WSUS(Windows Server Update Services) rolünün kurulumuna devam etmek için” Next “diyerek devam ediyoruz.

[Resim: wsus6.jpg]

WID Database :Kendi veritabanını oluşturarak kullanacağımız databasedir.
WSUS Service :WSUS roles’nun çalışmasında rol oynayan servistir.
Database : Bu seçeneği seçerseniz .WID Database ve WSUS Service seçeneğini seçemezsiniz bu sunucu üzerinde sadece Database tutulur.

Biz kendi database ve wsus servisini bir arada kuracağımızdan dolayı WID Database ve WSUS Serviceseçeneğini seçiyoruz.“Next” diyoruz.

[Resim: wsus7.jpg]

Sanal sunucu dabu işlemi yaptığım için ben D: altında Wsus isimli bir klasorun içinde update’lerimi barındırcağım.“Next” diyerek ilerliyoruz.

[Resim: wsus8.jpg]

Web server IIS Roles kuruyoruz.

[Resim: wsus9.jpg]

Bu pencerede değişiklik yapmamiza gerek yok “Next” diyerek geçebiliriz.

[Resim: wsus10.jpg]

Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretliyoruz.“Next” diyoruz.

[Resim: wsus11.jpg]

“Close” diyerek kurulumu tamamlıyoruz.

[Resim: wsus12.jpg]

Server Manager Dashboard’an ekraninda Tools  bölümüne gelerek oradan Windows Server Update Services’e tıklıyoruz.

“Next” diyoruz.

[Resim: wsus13.jpg]

Kutucuğu işaretlerseniz Microsoft tarafına istatislik bilgi gidecektir.Ben işaretlemeden “Next” diyorum.

[Resim: wsus14.jpg]

Update’leri microsoft tarafından alacağımızdan dolayı Synchronize from microsoft update diyerek ilerliyoruz.

[Resim: wsus15.jpg]

Proxy kullanmayacağız. “Next” diyerek ilerleyebiliriz.

[Resim: wsus16.jpg]

Connect to Upstream Server ekraninda gerekli bilgilerin ve Synchronize işlemlerini başlatmak için Start Connecting’i seçip işlemi başlatıyoruz.

[Resim: wsus17.jpg]

Kurulum bitti “Next” diyoruz.

[Resim: wsus18.jpg]

Hangi dillerde update’leri indirmek istiyorsak yada ortamda hangi diller kullanılıyorsa o dilleri işaretlememiz gerekmektedir.

[Resim: wsus19.jpg]

Ortamda bulunan işletim sistemlerini tiklerini işaretliyorum.“Next” diyoruz.

[Resim: wsus20.jpg]

Configure Sync Schedule ekranında Windows Update Services sunucumuzun update işlemleri katagori olarak düzenleyebiliriz.Burada ihtiyacımız olan update’leri belirliyoruz.”Next” diyoruz.

[Resim: wsus21.jpg]

Senkronizasyon işlemi nasıl yapılsın yada hangi günlerde yapılsın gibi işlemleri yapabiliriz.Değişiklik yapmadan devam ediyorum. “Next” diyorum.

[Resim: wsus22.jpg]

“Begin initial Synhronization” kutucuğunu işaretliyerek senkronizasyon işlemini başlatıyoruz.

[Resim: wsus23.jpg]

Finish diyoruz.

[Resim: wsus24.jpg]
Tüm Mesajlarına Bak
Yeni Yorum Gönder 

Bu Konudaki Yorumlar
Windows Server Update Services (wsus) - admin - 12.12.2017 14:47

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows Server 2016 Additional Domain Controller Kurulumu admin 0 61,959 26.06.2017 22:04
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Hoş Geldiniz | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi